5 Eylül 2008 Cuma

Gelişiyoruz (!)

(27 Aralık 2007)

Alkollü içki tüketiminde Rusya'dan sonra dünya ikincisi olmamızın ardından şimdi de malum "çocuk pornosu" haberleri çıktı. Son "testis" muhabbeti de cabası. İçki, sigara, uyuşturucu ve benzeri bilumum hastalıklara başlama yaşının 5-6 lara inmesi; şiddet, paranoya ve nefretin toplum şahsiyetini oluşturmaya başlaması...

Aslında bunları buraya yazarak da eleştireceğim şeyin aynısını yapıyor gibi olacağım ama "yazmasam çatlayacaktım".

Mutlaka dikkatinizden kaçmamıştır; son 5-10 yıllık dönemde, adı geçen illetlerle ilgili haberler, bir kısım medya tarafından çok yoğun bir şekilde veriliyor. Hele bazı dönemlerde her gün haber programlarının yarısında kriz geçiren uyuşturucu bağımlıları, komaya giren alkolikler, sarhoş şoförler, tecavüzcüler, her çeşit katiller gösterilmekte ve insanlar güya bunlara karşı "bilinç"lendirilmektedir. Aklı başında her insan, bu tarz haberlerin toplumu yönlendirmekten, insanları o şeye teşvik etmekten başka işe yaramadığını görecektir. Zayıf karakterli ya da manyak insanlar, tahrik ediliyor. Bunun aksini iddia eden ve "Ne yani bu haberler verilmesin mi?" gibi tuhaf tepkiler verenlerin, adı geçen illetleri kullanma veya yapma yaşının ne denli düştüğüne bakmaları gerekir.

Hasılı, medyanın bu yönlendiriciliğinin ve gücünün farkına varılmalıdır. Zira medya veya onu kullananlar bunun çok iyi farkındadır.

"Medya günah keçisi mi?". Evet. Günah keçisi, günah eşeği; günahla ilgili hemen her türlü yönlendirici! Toplumun ahlak ve görgü seviyesini belirleyici...Kişilik ve ideal sahibi olup dik durmanın önemi, böyle bir "cahiliye medyası"nın olduğu dönem ve zeminlerde daha da artmaktadır. Yalnız bu şekilde sorunun bir parçası olmaktan kurtulmuş olabiliriz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Çok okunanlar

Geçmişi unutma

Kim terörist

Kim terörist